SCHEDULE

14.09

THESSALONIKI CONCERT HALL

Creative Industries: Mapping the future

FOYER M2

  • 14.00 – 14.15 Registration

MORIS SALTIEL 2 

  • 14.15 Welcome
  • 14.30 – 16.00 1st Panel Discussion —  Elevate Discourse & Activism presents
    Un-Chain the Art
    How technological advancements and the spirit of innovation are changing the way artists relate to their works and their audience
  • 16.00 – 16.15 Break
  • 16.15 – 17.45 2nd Panel Discussion — Resonate Conference presents
    Public funding, Public culture, Public debate: New Strategies of commissioning for art works
  • 17.15 – 18.30 Documentary Screening: The Sound of Belgium (*free entrance)
  • 17.45 – 18.15 Break
  • 18.15 – 19.45 3rd Panel Discussion
    Peeling the layers between contemporary music production and distribution of creative capital
  • 19.45 – 20.00 Break
  • 20.00 – 21.00 Concert: Lambert
  • 21.00 – 21.15 Break
  • 21.15 – 22.15 Concert: Federico Albanese

15.09

BLOCK 33

21.00 – 22.30 TBC

23.00 – 00.30 MONIKA (Other, Greece)

16.09

ZEFKSIDOS STR

BLOCK 33

FREE STAGE AFTERNOON


17.00 – 18.00  George Ploumis (, Greece)
18.00- 19.00 Jojo Angel (Playground, Greece)
19.00 – 20.30 Viton (Playground ,Greece)
20.30 – 22.00 George Adi (NON/Shift Audio, Greece)
22.00 – 23.00 C.Senior & Demis S. (Upnloud/Soulfood, Greece)

REWORKS CLUB


00.00- 01.30 SEИKA (NON/Labyrinth, Greece)
01.30 – 03.30 Kobosil (Ostgut Ton, Germany)
03.30– 06.30 Ben Klock (Klockworks, Germany)

REWORKS WAREHOUSE


23.00 – 00.30 Matchki & Tanchevski (Pollux, FYROM)
00.30 – 02.00 Anja Schneider (Mobilee, Germany)
02.00 – 04.00 Mind Against (Afterlife/Life+Death, Italy)
04.00 – 06.00 Mano le Tough (Maeve, Ireland)

17.09

MYLOS COMPLEX

REWORKS ATRIUM


Reworks Opening set
20:00 – 22:00 Nino Santos & Lightem (Genial, Greece)
22.00 – 24:00 Solomun (Diynamic, Bosnia & Herzegovina)

REWORKS CU WAREHOUSE


23:30 – 00.30 CU Stage Winner

Ellum Presents
00:30 – 02:00 Sefton (Ellum, Spain)
02:00 – 04:00 Shall Ocin (Ellum, Argentina)
04.00 – end Maceo Plex (Ellum, USA)

REWORKS CLUB


Red Bull Music Academy Presents

00.00 – 01:15 Larry Gus (DFA, Greece)
01:30 – 03:00 WhoMadeWho (Get Physical, Denmark)
03:30 – 04:30 And.id (Mobilee, Greece)
04:30 – end KiNK (Ovum, Bulgaria)

REWORKS LAB


Resonate Presents
00:00 – 01:00 Jan Nemecek (Greece)

50 Weapons presents
01.00 – 02:30 Alex Banks (50Weapons, UK)
02:30 – 04:30 Fjaak (50Weapons, Germany)
04:30 – 06:00 Mr.Statik (Amam, Karat, Greece)

06:00 – 07:00 Eddoh (Smile for a while, Greece)

REWORKS AIR STAGE


23:30 – 00:30 ArKI (NON, Greece)

Elevate presents / WAE
00.30 – 02:00 Clara Moto (Infine, Austria)
02:00 – 04:00 Agoria (Innervisions, France)
04:00 – 06:00 Michael Mayer (Kompakt, Germany)

Reworks Saturday Closing set
06:00 – end Ison / Actor One (NON, Greece)

REWORKS LIBRARY


00.15 – 01.45 GusGus (Kompakt, Iceland)

Resonate Presents
02.00- 04:00 Kiasmos (Erased Tapes, Iceland)

Elevate Presents
04.00 – 05.00 Cid Rim (Lucky Me, Austria)

REWORKS FACTORY


00.30 – 01.45 Tendts (Fair Weather, Greece)
02.00 – 03.15 Fantastikoi Hxoi (Fortuna recs, Greece)
03.30 – 04.45 Gioumourtzina (Inner Ear, Greece)

REWORKS GLASSROOM


00.30 – 02.30 Cha! Cha! vs G-Ha
02.30 – 04.30 UnderTone vs George Ploumis

18.09

THE MET HOTEL

16.00 – 18.30 Andreas Athineos
18.30 – 20.00 Secret Guest 1
20.00 – 22.00 David August
22.00 – 00.00 Secret Guest 2